Navigačné menu

Preskočiť navigáciu

Prihlásenie








Pravidlá

Newsletter

Ak chcete od nás dostávať na svoj e-mail informácie o novinkách na tejto stránke a v SSVPL, pridajte sa do databázy.
Zapíšte svoj e-mail do okienka a stlačte tlačítko pridať!






Počet odberateľov: 3223

Anketa

Ste pripojený do eZdravia?
Áno
14% 14%
 
Nie
86% 86%
 

Počítače, elektronizácia zdravotníctva
(od Peter Lipták)


   Valné zhromaždenie ZAP žiada MZSR zastaviť a prehodnotiť neefektívnu elektronizáciu v terajšej podobe, ktorá súčasne ohrozuje diskrétnosť informácií o zdravotnom stave pacientov.  (Martin 26.1.2018)





My od elektronického zdravotníctva očakávame základný prínos, že nám aspoň 30 minút denne ušetrí a nie, že nám 100 minút denne zoberie!

List ministrovi z 8.1. 2018
Skúsenosti Janko Kaňuch 6.1. 2018
   Skúsenosti Janka Bendová 1.1. 2018

Pripojenie k projektu eZdravie zatiaľ nie je reálne (Peter Lipták z 2.1.2018 a 10.1.2018)
Objektívne prekážky pripojenia, ktoré dnes existujú:
1. Nedodanie elektronických preukazov, čítačiek a PIN kódov väčšine PZS.
2. Nedodanie štartovacieho finančného balíka na zabezpečenie vybavenia ambulancií potrebným softvérom a hardvérom, ktoré preto v ambulanciách chýbajú.
3. Nezabezpečenie zdrojov na udržateľné financovanie projektu(poisťovne ponúkajú 3-5 centov na pacienta mesačne, ale náklady na prevádzku projektu na jedného pacienta sú viac ako 50 centov mesačne).
4. Nerealizovanie preškolenia lekárov a ich sestier, chýbanie zrozumiteľných a jednoznačných organizačných pokynov (ktorú, zo 4 možností si má lekár VLD vybrať, keď MZSR preferuje ako „najlepšiu“ 1/ možnosť, t.j. prejsť na softvér od Medicomu a pripojiť sa cez NCZI. Len prečo to oznámili predstavitelia MZSR iba 10 dní pred ostrým štartom? To teraz máme meniť všetci softvér?)
5. Nie je doriešená ochrana dát pacientov pred zneužitím ministerstvom vnútra (vydáva pacientom eOP, ktoré majú slúžiť na autentifikáciu pacientov), ochrana počítačov PZS pred kryptovírusmi
6. Ochrana dát a funkcionalita systému eZdravie na počítačoch s Windows XP je celkom sporná.
7. V neposlednej rade z hľadiska funkčnosti, projekt musí byť pomocou a nie obštrukciou pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Obštrukcia alebo pomoc?
MZ v zastúpení HO VLD (Dr. Palušková a Dr. Eftimová) chystá diskusiu 18.1.2018. Registrácia info@svls.sk

Zastaviť bezhlavú, neefektívnu a predraženú elektronizáciu.
http://www.vpl.sk/sk/peticia-za-zachranu-zdravotnictva-pre-obcanov/

Žiadame elektronizovať zdravotníctvo na báze dobrovoľnosti a postupnosti, aby neboli vyháňaní naši lekári z ordinácií. Stovky lekárov nemá kto nahradiť a koniec ich ambulancií bezprostredne ohrozí zdravotnú starostlivosť. Máme obavy aj z rizika zneužitia osobných dát, ktoré je spojené s posielaním informácií o pacientoch prostredníctvom počítačových sietí a s vytváraním databáz zdravotných údajov na vzdialených centrálnych počítačoch. Žiadame zapracovanie pripomienok organizácií zastupujúcich lekárov a pacientov, k elektronizácii zdravotníctva, do legislatívy.

Od dobrého pomocníka v ambulancii po vyvolávanie neistoty a zmätku.
"Pracujem ako lekár a posledné roky mám len pocit, že sme zbytoční! Pre tých, čo rozhodujú sú najdôležitejšie POČÍTAČOVÉ HRY! Všade sa všetci - lekári aj sestry - majú len viac a viac hrať s počítačom! Nech žijú IT-čkári a nech to idú robiť za nás! Nech žije e-health, DRG, nemocničné informačné systémy........ Nič nefunguje, berie to čas a na liečenie pacientov nie je kedy; ale to tých kompetentných nezaujíma, hlavne, že kšefty určite idú!"

Skutočný projekt ezdravie primárne nepotrebuje internet a funguje napríklad takto:
Pacient má vlastnú pamäťovú kartičku. Príde ku mne vloží ju do čítačky. Ja sa s ním zhováram, vyšetrujem, liečim a na koniec jeho návštevy mu na jeho kartičku stlačením jedného tlačítka v zlomku sekundy nahrám všetky recepty z toho istého softvéru, ktorý používam dnes. A vôbec nepotrebujem mať pripojenie na internet. Pacient si nakoniec vyberie svoju kartičku z čítačky a ide do lekárne a domov. Tlačiareň a papiere v našej ordinácii už ani nepotrebujeme ale ešte máme jeden kus tlačiarne(druckera) niekde v sklade. Sestrička sa na pacientov usmieva, netlačí recepty ale vysvetľuje pacientom diéty organizuje pre nich fyzické aktivity a aj im vie nahrať ich individualizovanú životosprávu na ich kartičku. Zdá sa Vám to byť utópia? Ja to vnímam ako normálnu realitu, ktorá môže fungovať na našich súčasných softvéroch od zajtra aj na Windows XP.

Primárnou úlohou ezdravia je uľahčiť prácu lekárovi, šetriť jeho čas v ordinácii, aby sa mohol viac a lepšie venovať pacientovi. Slovenská varianta ezdravia nie je pomocou ale obštrukciou v ambulancii. Len tlačenie receptov bude trvať minimálne o 1 hodinu denne dlhšie ako doteraz. Nie pomoc absurdita.

  Elektronické zdravotníctvo v susednom Rakúsku
Tu je zavedený kartičkový systém, ktorý nepotrebuje internet. Internetový serverový systém s centrálnym zhromažďovaním dát lekári aj pacienti odmietli. Zapojenie lekárov u susedov do využívania osobných elektronických pamäťových kartičiek pacientov je dobrovoľné a po 10-tich rokoch zavádzania je zapojených 60% ambulancií.  Tento systém je veľmi užitočný, pomáha zrýchľovať komunikáciu medzi zdravotníkmi a tak im šetrí čas, ktorý môžu využiť na komunikáciu s pacientmi a ich vyšetrovanie. 

 
Elektronické zdravotníctvo na Slovensku??
1) Ako projekt sledovania občanov a zhromažďovania ich citlivých dát verejnou správou?
Súčasný projekt elektronizácie zdravotníctva neprináša zlepšenie zdravotnej starostlivosti ale je v skutočnosti projektom sledovania a zdromažďovania citlivých dát o ľuďoch v zdravotnom systéme orgánmi verejnej správy (MVSR). Naopak dáta pacientov, ktoré potrebujeme na ich liečenie v ambulanciách máme zapisovať do nejakého neznáma na internete. To, že k týmto dátam budú mať prístup orgány verejnej správy (MV SR cez OP) je predsa detail.
2) Ako doplnkový nástroj reformy/reprivatizácie ambulancií všeobecných lekárov?
Dáta pacientov budú môcť bez prekážok migrovať od lekára k lekárovi, či do centier integrovanej starostlivosti iba jedn
oduchou zmenou prístupových práv, čo umožní presun dát k vybraným poskytovateľom...
3) Ako projekt, ktorý má zachrániť vládu pred vrátením eurofondov?
To, že pacienti budú zapojení až od 1.1.2022 (majú byť k tomuto termínu vybavení eOP) iba podčiarkuje nezmyselnosť tohto tzv. eZdravia.To 4 roky budú mať ambulantní lekári manévre na nečisto, ale žiť v strachu z ohrozovania zdravia svojich pacientov? Túto potemkinovskú dedinu musia odmakať ambulantní lekári na úkor zdravia pacientov, aby vláda SR nemusela vracať Eurofondy?

 
Čo nás čaká s GDPR?
GDPR (General Data Protection Regulation) je skratka pre nariadenie EÚ 2016/679 o ochrane osobných údajov, ktoré je prijaté Európskym parlamentom a Radou. Toto nariadenie sa začne uplatňovať od 25. mája 2018 a organizácie sú povinné sa zosúladiť s jeho požiadavkami.
(pomocou CTRL+F môžete hľadať kľúčové slová na zaujímavejšie odseky - napríklad zadať do okienka, ktoré sa objaví vľavo dole "zdrav")

(pl, posledná aktualizácia 29.1.2018)

Diskusné fórum: Počítače
vytlačiť | na vrch stránky
pošli na vybrali.sme.sk